Zasady montażu ładowarki do samochodów elektrycznych w garażu podziemnym we Wspólnocie Mieszkaniowej

Zgodnie z art. 12b Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r.o elektromobilności i paliwach alternatywnych:

Art.  12b.  [Instalacja punktów ładowania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych]

  1. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w których liczba samodzielnych lokali mieszkalnych jest większa niż trzy, punkt ładowania instaluje się i eksploatuje po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni lub osoby sprawującej zarząd nad daną nieruchomością, wydawanej na wniosek osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu w tym budynku i stanowisko postojowe do wyłącznego użytku, zwanej dalej “wnioskodawcą”.
  1. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wydanie zgody na instalację i eksploatację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW stanowi czynność zwykłego zarządu.
  1. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:

1) oświadczenie o zobowiązaniu się wnioskodawcy do pokrycia wszelkich kosztów związanych z instalacją punktu ładowania, w tym kosztów zakupu i montażu tego punktu;

2) oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu;

3) zgodę właściciela lokalu na instalację punktu ładowania – w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem lokalu;

4) zgodę, o której mowa w ust. 11 – w przypadku nieruchomości będącej zabytkiem nieruchomym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wpisanej do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków.

Jeśli planowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych ma mieć moc przyłączeniową równą 11 kW (a więc nie mniejszą niż 11 kW) wymagana będzie uchwała właścicieli lokali.

Do wniosku o wyrażenie zgody na instalację punktu ładowania pojazdów elektrycznych wnioskodawca powinien dołączyć oświadczenia o których mowa w art. 12b ust. 3 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, a więc przede wszystkim oświadczenie o pokryciu wszystkich kosztów i oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu.

Uchwała w stosunku do wnioskodawcy powinna zawierać zgodę na montaż ładowarki samochodowej zgodnie z przedstawionym projektem i wizualizacją stanowiącą załącznik do uchwały. Właściciel lokalu powinien zobowiązać się m.in. do montażu instalacji zgodnie z projektem, pokrycia kosztów wszelkiego rodzaju szkód wynikłych z pracy, awarii oraz sposobu montażu instalacji, bieżącej konserwacji instalacji, zgłoszenia montażu instalacji do odbioru technicznego Administratorowi w terminie 7 dni od momentu zamontowania. Właściciel lokalu powinien również potwierdzić, że pokryje koszt zamontowania instalacji i będzie ona wykorzystywana tylko na jego użytek.

Należy zauważyć, że podjęcie czynności przekraczającej zwykły zarząd bez uzyskania uchwały wyrażającej zgodę właścicieli lokali na jej dokonanie skutkuje bezwzględną nieważnością tej czynności.